responsywność strony
,

Responsywność strony internetowej.

Responsywność strony internetowej.

Czym jest responsywność?

Samo słowo responsywność według Słownika Języka Polskiego oznacza: reagujący na coś, odpowiadający na działanie. Dla kogoś, kto zna się na budowaniu stron internetowych to właściwie nic dodać, nic ująć. Jednak laik zapyta: czyli co? czyli chodzi o to, że jak klikniesz w coś to będzie reakcja? No nie. Jednak nie o to tu chodzi.

No to co to jest responsywność strony www?

Jest to zwrot przetłumaczony z języka angielskiego Responsive Web Design (RWD) i z takim określeniem też możesz się spotkać. Pojęcie to pojawiło się właściwie wraz z pojawieniem się smartfonów. To wtedy pojawił się problem, że strona, która dobrze wyglądała na ekranie monitora, niekoniecznie dobrze wyglądała na smartfonie. A więc czym jest ta responsywność strony internetowej. Krótko mówiąc jest to automatyczne dostosowanie się strony do wielkości ekranu.

Czy to jest dla Ciebie ważne?

Tak. To bardzo ważne by strona była responsywna. Dlaczego? Dlatego, że w tej chwili szacuje się, że ok. 60% ruchu w Internecie pochodzi z urządzeń mobilnych. Gdy będziesz miał responsywną stronę to będzie ona wyglądała świetnie zarówno na ekranie monitora, smartfonu, tabletu a nawet dużego ekranu telewizora. Będzie wyglądała świetnie, ale to nie znaczy, że tak samo. Niektóre elementy, jak np. menu mogą wyglądać inaczej. Wszystko po to by nie tylko wyglądała dobrze, ale i jej obsługa była przyjemna. Nie będę Cię tutaj zanudzał jak to się robi technicznie. Przecież od tego masz mnie.

Jak sprawdzić czy strona jest responsywna.

To akurat jest bardzo proste i możesz to zrobić sam. Wystarczy, że poświęcisz chwilę czasu i przejrzysz sobie stronę na różnych urządzeniach. Jeżeli po wczytaniu strony na danym urządzeniu, wszystko wygląda dobrze, tzn. wszystko skaluje się automatycznie, łącznie z czcionką, to możesz być pewien, że twórca strony zadbał o to by Twoja strona była responsywna.

Czy musisz za to dodatkowo zapłacić?

Nie. Wszystkie strony jakie robię, są stronami dobrze wyglądającymi na wszystkich popularnych urządzeniach. Dziwne by było, gdyby było inaczej skoro tak duży ruch jest generowany z urządzeń mobilnych.

Przeczytaj inne ciekawe wpisy